Narzynki drobnozwojne (machine screwing dies) to narzędzia skrawające, które nacinają gwint metryczny drobny na wałku w 1 przejściu. Gwint metryczny drobnozwojny (z ang. metric fine thread) posiada oznaczenie MF wg. ISO-DIN 13 i jego standardową tolerancją wymiarową jest tolerancja 6g i taką też posiada narzynka drobnozwojna. Jest to klasa średnio dokładna przeznaczona dla śrub niepowlekanych lub posiadającą cienką powłokę. Gwint ten podobnie jak gwint metryczny zwykły posiada kąt 60 stopni, a jego skok mierzony jest mierzony w jednostkach metrycznych [mm].
W nazewnictwie narzynek metrycznych drobnozwojnych w odróżnieniu od narzynek metrycznych zwykłych podaje się wielkość narzynki oraz jej skok np. Narzynka M10x1. Narzynki drobnozwojne posiadają nakrój 1,75P, który jest odpowiedni dla większości materiałów takich jak stal, staliwo oraz materiały nieżelazne.
Do obróbki materiałów bardziej wymagających, takich jak stal nierdzewna oraz materiały utwardzone powierzchniowo, zaleca się stosowanie narzynek o wydłużonym nakroju 2,25P oraz wykonanych ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS-E, które często posiadają w swojej nazwie INOX (ale to nie jest wymogiem, jest to tylko dodatkowa informacja o przeznaczeniu do stali nierdzewnej).
Narzynki drobnozwojne oprócz gwintu posiadają 2 charakterystyczne wymiary: szerokość oraz grubość, którą warto znać, ponieważ na podstawie tych wymiarów dobieramy odpowiednią oprawkę. Ich wymiary są standaryzowane według normy DIN-EN 22 568. W niektórych narzynkach o dużych średnicach takich jak M72x1,5 lub M75x1,5 i większych, istnieją otwory z gwintem. jest on przeznaczony na pręt gwintowany, dzięki któremu możliwe jest poprawienie zniszczonego wcześniej gwintu na wałku. Jeśli takowy gwint nie został jeszcze wykonany, to niezależnie od wielkości gwintu, wymagane jest używanie odpowiednich oprawek do narzynek.
Użycie 2 punktowych narzędzi takich jak żabka lub kombinerki grozi zniszczeniem narzynki (najczęściej dochodzi do jej pęknięcia).
Jednym z największych w Europie i jedynym w Polsce producentem takich narzynek jest firma Fanar z Ciechanowa. Fanar powstała na bazie dawnej firmy VIS w 1966 roku.
Narzynki drobnozwojne tego producenta posiadają trochę odmienne nazewnictwo, każda konkretna narzynka opatrzona jest również numerem katalogowym np.
Narzynka M12x1,25 HSS 800 6g – numer katalogowy N1-121001-0112.
HSS 800 – oznacza , że narzynki drobnozwojne zostały wykonane ze stali szybkotnącej wysokogatunkowej, która może obrabiać materiał do max. granicy wytrzymałości Rm (wytrzymałość na rozciąganie) 800 MPa.
Numery katalogowe oraz zakres większości produktów możemy znaleźć w katalogu Fanar.
W poniższej tabeli znajdują się wymiary narzynek wraz z wymaganymi średnicami wałka dla odpowiedniej narzynki.