Rozwiertaki stożkowe to narzędzia przeznaczone do obróbki wykańczającej otworów lub do przygotowania otworu pod operację gwintowania. Narzędzia te pracują w wykonanym wcześniej otworze np. wywierconym lub wytoczonym.
Wyróżnia się 3 główne rodzaje rozwiertaków stożkowych:
- Rozwiertaki kotlarskie, NRSK, NRRa 1:50 – stożkowe do otworów o zbieżności 1:50, są stosowane głównie do rozwiercania otworów pod nity
- Rozwiertaki NRSa DIN-204 1:20 – stożkowe pod otwory o zbieżności ≈1:20, stosowane w otworach stożkowych Morse’a.
- Rozwiertaki NRSg 1:10 – do otworów o zbieżności 1:10, są to rozwiertaki ogólnego przeznaczenia.4
- Rozwiertaki ASME B94,2-1995 1:16 – rozwieraki o zbieżności 1:16, przeznaczone do przygotowania otworów pod gwintowanie gwintownikami stożkowymi NPT, NPTF.
1. Rozwiertaki Kotlarskie 1:50 NRSK, NRRa
Wykonywane są głównie ze stali szybkotnącej HSS (high speed steel. Występują w 2 wariantach: z prostymi rowkami oraz skrętnymi. Średnica nominalna D mierzona jest na początku części roboczej narzędzia.
Pod względem chwytowym rozwiertaki są wykonywane z chwytami:
– z chwytem walcowym rozwiertaki ręczne o oznaczeniu NRSk DIN-9, posiadają zabierak kwadratowy dla zastosowanie pokrętła,
– z chwytem stożkowym z płetwą Morse’a rozwiertaki maszynowe o oznaczeniu NRRa DIN-311
Stosuje się rozwiertaki dla otworów zbyt małych lub niewspółosiowych.
Wymiary rozwiertaków ręcznych kotlarskich NRSk DIN-9, 1:50
Wymiary rozwiertaków NRSk DIN-9 1:50
Wymiary rozwiertaków maszynowych kotlarskich NRRa DIN-311, 1:50
Wymiary rozwiertaków NRRa DIN-311 1:50
2. Rozwiertaki Morse’a NRSa DIN-204 1:20
Rozwiertaki pod gniazda stożkowe Morse’a występują już głównie w wersji ręcznej wykańczającej o rowkach prostych bądź skrętnych. Wykonuje się je z materiału HSS. Są już rzadko spotykane i nieliczne firmy podejmują się produkcji tego typu rozwiertaków.
Do użycia ich wymagane jest pokrętło do gwintowników. Średnica nominalna mierzona jest na końcu części roboczej rozwiertaka, która jest oddalona od jego czoła o odległość l1.
Wymiary rozwiertaków NRSa DIN-204
3. Rozwiertaki NRSg 1:10
Rozwiertaki stożkowe 1: 10 wykonywane są w wersji ręcznej z prostymi rowkami wiórowymi i jak reszta narzędzi ręcznych występuję głównie w wersji ze stali szybkotnącej HSS. Takie narzędzia były w przeszłości produkowane przez firmę Fenes z Siedlec, niestety w tej chwili producent już ich nie oferuję.
4. Rozwiertaki ASME B94,2-1995 1:16
Rozwiertaki stożkowe ASME ze zbieżnością 1:16 są stosowane w przypadku nacinania gwintów stożkowych typy NPT, NPTF oraz RC. Stosowanie rozwiertaków stożkowych jest zalecane szczególnie w przypadku gwintowania w materiałach twardych. Gwint NPT jest gwintem stożkowym calowym bez szczelności uzyskiwanej na gwincie, NPTF jest gwintem stożkowym calowym ze szczelnością uzyskiwaną na gwincie, RC gwint Whithworta jest gwintem stożkowym calowym ze szczelnością uzyskiwaną na gwincie.