Jak dobrać narzynkę do pręta bądź wałka jest pierwszym pytaniem jakie sobie zadajemy przed doborem narzynki. Narzynki to narzędzia skrawające przeznaczone do gwintowania prętów, wałków oraz innych detali mających kształt walcowy bądź stożkowy. Jest to narzędzie wieloostrzowe przeznaczone do nacinania gwintów zewnętrznych metodą wiórową.
Mierzenie praktyczne pręta
Aby odpowiednio dobrać narzynkę do pręta musimy najpierw zmierzyć średnicę pręta, który już posiadamy. Najlepiej jest to zrobić suwmiarką noniuszową 150 z dokładnością odczytu 0,05 mm. Będzie to dokładność całkowicie wystarczająca dla doboru narzynki. Odczytujemy zmierzoną średnicę wałka ze skali noniuszowej najlepiej w jednostkach metrycznych.
Dla przykładu wybrałem średnicę wałka Fi=15,8 mm co jest odpowiednie dla narzynki M16
Dobór odpowiedniej narzynki do pręta
Znając średnice pręta sprawdzamy w tabeli gwintów lub w katalogu firmy Fanar jak narzynka będzie odpowiednia.
Przykład obliczenia średnicy pręta pod narzynkę dla gwintu metrycznego zwykłego M16, który posiada skok gwintu P=2 mm
Gdy nie mamy dostępu do katalogu lub znamy skok gwintu to możemy średnicę wałka obliczyć. Dla uproszczenia, możemy przyjąć, że średnica pręta to:
Średnica gwintu – (skok gwintu*0,1)=średnica pręta [mm]
M16-(2 mm*0,1)=15,80 mm
Każdy rodzaj gwintu posiada tolerancję średnicy wałka tak by gwint zachował swoją tolerancję. W przypadku gwintów metrycznych tolerancja standardowa zewnętrzna gwintu to 6g. Po wykonaniu nacięciu gwintu przez narzynkę możemy sprawdzić tolerancję gwintu sprawdzianem do gwintów zewnętrznych. Są dostępne dwa typy sprawdzianów: przejściowe i nieprzejściowe. Sprawdzian przejściowy Go powinien się wkręcić na gwintowany wałek natomiast sprawdzian nieprzejściowy NoGo nie powinien się wkręcić na wałek. Po takim sprawdzeniu mamy pewność, że gwint wykonany został według żądanej tolerancji.
Sprawdzian MSRh | Spradzwian MSRk | |
Zdjęcie | ||
Typ sprawdzianu | Przejściowy | Nieprzejściowy |
Dobór narzynki gwintowania pręta
Przed wybraniem odpowiedniej narzynki musimy sprawdzić jaki będziemy gwintować materiał czy jest to stal, stal nierdzewna a może pręt żeliwny lub z materiału nieżelaznego.
Do dyspozycji mamy trzy typy narzynek:
Aby użyć narzynki potrzebujemy uchwytu do narzynek. Oprawki do narzynek do gwintowania ręcznego posiadają dwie rączki do obracania oprawką oraz pięć śrub mocujących. Śruby mocujący mają za zadanie utrzymanie narzynki tak aby się nie obracała w obręczy oprawki. W przypadku zużycia narzynki można ją rozciąć w miejscu nacięcia fabrycznego oraz ścisnąć śrubami bocznymi. W taki sposób możemy wydłużyć żywotność narzynki przy zachowaniu tolerancji nacinanego gwintu.
Oprawki do narzynek dobiera się do narzynek według średnicy Ød2 oraz oraz grubości h1.