Toczenie gwintów jest bardzo dobrym sposobem na obniżenie kosztów wykonania gwintów, ale i na zyskanie nietypowych wymiarów (ponieważ posiadając nóż tokarski z płytką np. o skoku P-1,50 możemy uzyskiwać gwinty zwykłe jak M10 ale też gwinty drobnozwojne M95x1,5).
Do dyspozycji posiadamy 3 opcje narzędzi, którymi możemy wykonać gwinty:
- Noże tokarskie z płytką lutowaną (które produkuje jedna z lepszych firm w Europie Pafana). Zaletą tych noży jest cena, dlatego też są zalecane do niewielkiej produkcji gwintów. Oznaczenie płytek wlutowanych: S10/S20/S30 – do stali; U10s/M20 – do stali nierdzewnej, H10/H20 – do żeliwa

Nóż do toczenia gwintów zewnętrznych – prawy (wg. Polskiej normy NNGc)

Nóż do toczenie gwintów zewnętrznych – lewy (wg. Polskiej normy NNGr)

Nóż do toczenia gwintów wewnętrznych – prawy (wg. Polskiej normy NNGd)

Nóż do toczenia gwintów wewnętrznych – lewy (wg. Polskiej normy NNGs)
- Kolejnym wyborem są noże tokarskie ze stali szybkotnącej (HSS), o tym samym wyglądzie co powyższe z wyjątkiem ostrza, które jest wykonane ze stali szybkotnącej, ze względu na to noże te są droższym wyborem od noży z płytką lutowaną o ok 70%. Oznaczenie gatunków stali szybkotnącej to: SW7M, SK5. I tutaj też wiodącym producentem tego typu noży jest również Pafana z Pabianic.
- Najlepszym i najtańszym sposobem na toczenie gwintów jest zakup noża tokarskiego składanego. Zakup oprawki i płytki wieloostrzowej jest wyższy ale przekłada się w późniejszym czasie na żywotność narzędzia, dokładność wykonania gwintu oraz na niższą cenę jednostkową wykonania gwintów. Jeśli chodzi o oprawki do gwintów to mamy podobną sytuację jak w nożach opisanych wcześniej, istnieją oprawki do toczenia prawego, lewego gwintu oraz do toczenia zewnętrznego i wewnętrznego. Polecanym producentem w przypadku noży tokarskich składanych jest turecka firma Akko.
Do noży tokarskich składanych wymagane są również płytki skrawające, które w Polsce oferuje firma Fanar, a producentem ich jest izraelska firma Carmex. Przykłady takich noży znajdują się poniżej.

Nóż tokarski składany do toczenia gwintów zewnętrznych prawy – SER

Nóż tokarski składany do toczenia gwintów zewnętrznych lewy – SEL

Nóż tokarski składany do toczenia gwintów wewnętrznych prawy – SIR

Nóż tokarski składany do toczenia gwintów wewnętrznych lewy – SIL