Gwintowniki maszynowe calowo rurowe G to narzędzia kształtowe nacinające gwint poprzez ubytek materiału w otworze wcześniej przygotowanym. Występują w rozmiarach od 1/16″ do 6″ włącznie. Gwinty calowe G wewnętrzne posiadają tolerancję jedną standardową, która nie ma oznaczenia. Natomiast w gwintach wewnętrznych występują dwie tolerancję: A- tolerancja standardowa oraz tolerancja B.
Rodzaje gwintowników maszynowych calowych G
Gwintowniki maszynowe calowo-rurowe G występują głównie w dwóch normach wymiarowych:
- DIN-5156 – jest to norma niemiecka najbardziej powszechna DIN. Są to gwintowniki maszynowe G o długości standardowej z możliwością nakrojów C oraz B,
- NGRf jest to norma wymiarowa długa (polska norma), gwintowniki te przeznaczone były do gwintowania głównie nakrętek oraz otworów przelotowych. Posiadają bardzo długi nakrój 12P czyli po 12 zwojach rozpoczyna się pełny gwint.
W gwintownikach maszynowych calowych G występują również różne nakroje, które mają za zadanie pomóc w odprowadzaniu wióra w zależności od rodzaju otworu. Aktualnie w gwintownikach maszynowych calowych G wyróżnia się 3 typy nakroju:
Gwint calowo-rurowy G DIN-228
Gwint calowo rurowy G wg. normy DIN-228 jest gwintem walcowym, co oznacza że na całej swojej długości ma stałą średnicę, mierzonym calach (1 cal=25,4 mm). Gwint G posiada kąt zarysu ostrza 55 stopni oraz zarys trójkątny. Wykorzystywany jest w połączeniach rurowych takich jak zawory, kurki, armatura itp. choć nie posiada szczelności uzyskiwanej na gwincie.
Budowa gwintowników maszynowych calowych G
Gwintowniki maszynowe zbudowane są z 3 głównych części:
- część roboczą
- nakrój gwintownika
- część chwytowa w której znajduje się zabierak kwadratowy a
- zbierak kwadratowy a
Wymiary gwintowników maszynowych G DIN-5156
Wymiary gwintowników maszynowych NGRf
Oprawki gwintujące
Oprawki gwintujące ze względu na zasadę działania można podzielić na 3 rodzaje: soft synchro, z kopmennsacją osiową, bez kompensacji osiowej oraz oprawki z ruchem nawrotnym. Przy gwintowaniu maszynowym oprawkę dobieramy według średnicy chwytowej gwintownika ød2 oraz wielkości zabieraka kwadratowego a.
Oprawka Soft Synchro | Oprawka z kompensacją | Oprawka bez kompensacji | Oprawka z ruchem nawrotnym |
1 | |||
Producent Fanar Ciechanów |
Oprawki do gwintowania w Polsce oferuję firma Fanar (czyli nasi rodowici specjaliści od gwintowania). W ofercie firmy znajdziemy oprócz samych narzędzi bezpośrednich do gwintowania takich jak gwintowniki, narzynki, frezy do gwintowania, noży tokarskich oraz płytek widiowych narzędzia pomocnicze. Do narzędzi pomocniczych zaliczają się oprawki do gwintowania, oprawki do narzynek, pokrętła do gwintowania.