Mikrometry do gwintów służą do wykonania dokładnego pomiaru średnicy podziałowej d2 gwintu zewnętrznego. Pomiar gwintu przy pomocy mikrometru do gwintów jest jedną z najlepszych metod. Mikrometrem można zmierzyć dowolny gwint zewnętrzny, który będzie się mieścił w zakresie pomiarowym 25 mm, nie zależnie od jego skoku i tolerancji.
Gwinty zewnętrzne możemy mierzyć lub sprawdzać prawidłowość ich wymiarów na 3 sposoby:
– mikrometr do gwintów – mierzona jest średnica podziałowa gwintu d2,
– sprawdzianami pierścieniowymi, Go-przechodnie, NoGo- nieprzechodnie. Ze względu na swoją cenę stosowane są w gwintach o niewielkich średnicach. Przypisane są do konkretnej średnicy gwintu, skoku oraz tolerancji. Aby sprawdzić dokładnie gwint musimy zaopatrzyć się w sprawdzian Go (który się powinien nakręcić na gwint) oraz NoGo – nie powinien się wkręcić na gwint. W Polsce producentem takich sprawdzianów jest wyłącznie firma Fanar,
Sprawdzian pierścieniowy MSRh – przejściowy Go | Sprawdzian pierścieniowy MSRk – nieprzejściowy NoGo |
– metoda trójwałeczkowa – stosowana głównie w mierzeniu sprawdzianów do gwintów, jest to najdokładniejsza metoda pomiaru gwintu. Polega ona włożeniu wałeczków w dno bruzdy gwintu a następnie dokonanie pomiaru rozstawienia mikrometrem bądź optimetrem. Wynik jak otrzymamy nie jest wynikiem bezpośrednim, otrzymujemy dane do obliczenia średnicy podziałowej gwintu.
Budowa mikrometru
Końcówki pomiarowe
Wrzeciono | Kowadełko |
|
Mierzenie gwintu przy pomocy mikrometru
- Pierwszym krokiem jest zamontowanie odpowiednich dla naszego gwintu końcówek: kowadełka oraz wczeciona. Końcówki dobiera się na podstawie kąta gwintu oraz jego skoku. Dla gwintów metrycznych M oraz zunifikowanych UN jest to 60° a dla gwintów calowych G 55°.
- Przygotowany mikrometr
- Dokonujemy pomiaru średnicy podziałowej gwintu d2
Ogólna geometria gwintu zewnętrznego
Gwint zewnętrzny
gdzie:
- d – średnica zewnętrzna nominalna,
- d1 – średnica wewnętrzna nominalna,
- d2 – średnica podziałowa nominalna.
W zależności, jaką tolerancją posiadamy dla gwintów zewnętrznych metrycznych taką odchyłkę będziemy mieć od wartości nominalnej. Dla gwintu zewnętrznego standardową tolerancją jest 6g.
Wartość nominalną dla gwintów metrycznych określa norma PN-ISO 965-1-2001P i według której możemy obliczyć:
d2=d-0,649*P
gdzie:
- d – średnica gwintu,
- P – oznacza skok, w przypadku gwintów metrycznych podawany w [mm]
Np. Gwint zewnętrzny metryczny zwykły M10x1,5 6g
d2=10-(0,649*1,5)=10-0,9735=9,0265 [mm] – jest to wartość nominalna.
Aby poznać tolerancję możemy skorzystać z norm lub z kalkulatora gwintów