Bardzo często zdarza się, że osoby które do tej pory nie miały styczności z obróbką skrawaniem, stoją przed trudnym wyborem odpowiednich narzędzi.
Jakiej firmy wybrać gwintowniki?
To pytanie zadaje sobie wiele początkujących majsterkowiczów oraz często osoby pracujące w obróbce skrawaniem. Gwintowniki jakiej firmy wybrać, aby wykonać prawidłowy gwint i uzyskać najlepsze efekty obróbki? W Polsce istnieje jeden producent gwintowników i narzynek produkujący narzędzia wysokiej klasy, a jednocześnie w dobrej cenie w stosunku do zagranicznych konkurentów. Firma ta nosi nazwę Fanar, a jej siedziba mieści się w Ciechanowie.
Często spotykanymi markami gwintowników na rynku wtórnym są firmy FWP oraz VIS. Obie te firmy już nie istnieją. FWP to Fabryka Wyrobów Precyzyjnych, która w późniejszym czasie przekształciła się w VIS.
Kolejnym godnym polecenia producentem jest firma FRA (Fabrika Reznog Alata) pochodząca z Serbii, dokładniej z miasta Cacak. Firma istnieje na rynku od 1953 roku i przez ten cały czas produkuje gwintowniki ręczne oraz gwintowniki maszynowe.
Jeśli planujemy gwintować ręcznie obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w odpowiednie gwintowniki ręczne, które występują w kompletach 2 lub 3-sztukowych. Pierwszym wyborem do domowego lub sporadycznego gwintowania powinny być gwintowniki wykonane ze stali HSS (szybkotnącej). Posiadają rozsądną cenę w stosunku do jakości i w zupełności wystarczą do wykonania niewielkiej liczby gwintów. Gdyby zaistniała jednak potrzeba gwintowania w bardziej wymagających materiałach, należy wybrać narzędzia wykonane ze stali HSSE, czyli stali szybkotnącej z dodatkiem 5% kobaltu. Takimi gwintownikami możemy obrabiać materiały takie jak stal nierdzewna oraz żeliwo.
Gwintowniki ręczne 2 sztukowe HSS | Gwintowniki ręczne 3 sztukowe HSS |
Do gwintowników ręcznych warto wyposażyć się również w pokrętło do gwintowników. W przypadku domowego użytku, nie ma większych wymagań co do jego parametrów, należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie było wykonane z tworzywa sztucznego.
Często w marketach, czy mniej specjalistycznych sklepach spotykamy gwintowniki produkcji chińskiej z niskiej jakości stali, lub z nieprawidłowo wykonanym gwintem. Jest to jeden z głównych powodów ich urywania, nawet podczas obróbki mało wymagających materiałów. Starajmy się zatem unikać takich narzędzi, bo oprócz zepsucia mało wartościowego sprzętu, możemy również uszkodzić gwintowany element.
Gwintowniki jakiej firmy więc wybrać? Przede wszystkim tej, która oferuje nam dobrą jakość sprzętu.