Gwintowniki skrętne należą do grupy gwintowniki maszynowe to narzędzia służące głównie do nacinania gwintów w otworach nieprzelotowych.
Rodzaje gwintowników skrętnych
Gwintowniki o skrętnej linii śrubowej mają za zadanie wyprowadzenie wiórów z otworu tak, aby zapobiec zapchaniu się ostrzy gwintownika wiórami. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że może ono spowodować albo uszkodzenie gwintu albo bardzo kłopotliwe urwanie gwintownika.
Gwintowniki skrętne wykonywane są głównie w nakroju C, co oznacza, że między 2-3 P – zwojem (P – oznacza skok gwintu) rozpoczyna się pełny gwint. Jest to dość krótkie wejście, jednak zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania gwintu bardzo blisko dna otworu.
Przykład
Dla gwintu metrycznego zwykłego M10 sok gwintu wynosi P=1,75 mm. Oznacza to, że pełny zarys gwintu rozpocznie się pomiędzy 2*1,75 mm= 3,5 mm do 3*1,75 mm= 5,25 mm mierząc od czoła gwintownika.
Możliwy jest również wybór skrętu gwintowników, ale tutaj również 90% przypadków to gwintowniki skrętne pomiędzy 40-50°.
Gwintowniki lewoskrętne przeznaczone są do otworów przelotowych, ponieważ wypychają wióry w dół otworu. To rozwiązanie nie jest zbyt popularne, jednak bardzo skuteczne oraz wydajne.
Oznaczenia gwintowników maszynowych skrętnych
Gwintowniki o skrętnej linii śrubowej oznaczane są w dwojaki sposób: albo z literą i liczbą określającą kąt linii śrubowej np. Gwintownik Maszynowy M10 DIN 376 R35 HSSE, albo z ukośnikiem i liczbą np. Gwintownik Maszynowy M10 DIN 376/35 R40 HSSE