Dobór pogłębiacza stożkowego do wykonanego otworu jest bardzo ważnym elementem, który jest z pozoru błahy. Jednak, gdy jest się początkującym inżynierem lub gdy nie pamiętamy jakie pogłębiacze stożkowe oferują w standardzie producenci musimy sięgnąć do internetu lub katalogów narzędziowych.
Sam pogłębiacz stożkowy to narzędzie przeznaczone do pogłębiania otworów walcowych po wiertle, pod zadanym kątem, który określony jest przez geometrię pogłębiacza.
1. Rodzaje pogłębiaczy stożkowych
Pogłębiacz stożkowy możemy podzielić ze względu na z kąt ostrzy jaki posiadają oraz materiał wykonania. Kąt ostrzy występują standardowo w 3 wersjach: 60 stopni, 90 stopni oraz 120 stopni. Natomiast podział materiałów dzieli się na trzy główne grupy: stal HSS, pogłębiacze stożkowe składane oraz pogłębiacz VHM (pełnowęglikowe).
Pogłębiacz stożkowy HSS, HSSE
Wykonane ze stali szybkotnącej najlepiej aby była to stal SW7M lub lepsza SW18 ( niestety stal SW18 producenci rzadko stosują ze względu na wyższe koszty produkcji oraz zakupu materiału). Jest to najbardziej popularny pogłębiacz ze względu na niską cenę oraz możliwość stosowania w tokarkach, frezarkach oraz wiertarkach nie posiadających dużej sztywności. Możliwość obróbki materiału o twardości do max 37 HRC takich jak stal, stal nierdzewna oraz żeliwo.
[ps_product_list id_product=19352,17176]
Pogłębiacz składany na płytki wymienne
Jest to grupa narzędzi zyskująca na popularności ze względu na długą żywotność pogłębiacza, niską cenę wymiany płytek ( pasują do nich płytki trójkątne TCMT 16T308 – trój krawędziowe). Ograniczeniem jest ich chwyt walcowy oraz wyższa cena w zakupie początkowym. Zaletę ich jest możliwość obróbki wszystkich materiałów łącznie bardzo popularną stalą nierdzewną Hardox 400 oraz Hardox 500, możliwości obróbkowe narzucają płytki wymienne jakie zastosujemy.
[ps_product_list id_product=16972,15861]
Pogłębiacz stożkowy pełnowęglikowe VHM
Jest to najwęższa grupa pogłębiaczy, występują w małych rozmiarach ( do Fi ≈16 mm ) ze względu na wysoką cenę materiału VHM. Wykonywane są ze materiału węglika spiekanego ( z niemieckiego VHM -Volhartmetal ) o twardości ok. 90 HRC, który może dokonywać obróbki materiałów hartowanych (przy odpowiedniej powłoce) nawet do twardości 60 HRC Stosuje się je w pogłębianiu otworów lub fazowaniu powierzchni bocznych po zakończonej obróbce.
2. Normy oraz nazewnictwo pogłębiaczy
Ze względu na kąt ostrzy pogłębiacz dzieli się na 3 główne grupy. Każda z nich opisana jest normą niemiecką DIN. Posługując się tą normą mamy pewność, że niezależnie od producenta czy miejsca na świecie, w którym zamawiamy narzędzia (nie zależnie od języka), każdy nas zrozumie jednoznacznie, jakie chcemy narzędzie. Wszystkie te narzędzia występują w różnych wersjach uzębienia, najpopularniejszy jest pogłębiacz 3 ostrzowe ale często jest potrzeba zastosowania wieloostrzowych pogłębiaczy.
Norma DIN | DIN-334 | DIN-335 | DIN-347 |
Zdjęcie | ![]() |
![]() |
![]() |
Kąt pogłębiaczy | ![]() |
![]() |
![]() |
3. Dobór pogłębiacza stożkowego do otworu
Dobór pogłębiacza stożkowego wykonujemy w taki sposób aby jego średnica robocza ØD była większa od średnicy otworu Ød w którym wykonujemy pogłębienie lub fazę. Średnica pogłębiacza może być znacznie większa od fazy nacinanej ale nie powinniśmy przesadzać z wielkością ponieważ cena narzędzia niepotrzebnie wzrośnie. Pogłębiacz powinien być większy od fazy mniej więcej 3-5 mm.
Producenci pogłębiaczy
Ostatnim etapem doboru pogłębiacza stożkowego jest producent, którego wybierzemy. Bardzo dobrym wyborem są nasi Polscy producenci, którzy mają bardzo bogatą historię oraz doświadczenie w produkcji narzędzi HSS i HSS-E. Takich producentów w Polsce mamy dwóch:
- Dolfamex z Jeleniej Góry – jest to spółka wchodząca w skład grupy Stalmot S.A. który wykupiła Dolfamex od skarbu Państwa w 2011. Zajmuje się produkcją narzędzi skrawających ze stali HSS, HSSE jak i narzędziami składanymi na płytki wieloostrzowe.
- Fenes z Siedlec – jest to firma produkująca narzędzia ze stali HSS, HSSE oraz narzędzia pełnowęglikowe VHM, która liczy już w tej chwili historię ponad 50 letnią.
Korzystając z oferty tych firm mamy pewność, że pogłębiacz stożkowy zostały wykonane ze stali HSS SW7M a także, że ich żywotność oraz jakość obrabianej powierzchni przez te narzędzia będzie na wysokim poziomie.
3 komentarze
[…] Dobór pogłębiaczy stożkowych do otworu […]
Pytanko jak/ jaką metodą, w profilu stalowym 3mm stal 450GD, długość do 6 metrów, poszerzyć otwór z 22 mm na 36 mm, ilość 600szt.
Proponuję użyć wierteł rurowych lub frez NFPc, NFPa. Ścianka jest cienka i żeby nie było “wypływki” materiału to musi narzędzie frezować materiał.